Sünger bob şapka

Çocukların beğenisini kazandığı sünger bob cizgi film cizgi film kahramanı  şapka  tığla ve sarı yünle 30-35 tane uzun zincir çekin ve 30-35 adet zincirin boşluklarına tığla batarak ikili trabzan dolgusu ile dolgu yapın. daha sonra dolgu yapılan yerlerin altını zincir başlangıcının altından tığla dönerek yine ikili trabzan dolgusu ile dolgu yapın. 7-8 sıra böyle dolgu etrafında sarı yünle dönerek örün. ve geriye kalan sarı iple son 4 sırayı her iki kenardan 1 dolgunun içine 2 kere tığla batarak kulak yerine doğru genişletin. 2 sıra beyaz yünle yine ikili trabzan dolgusu yapın.

ve kahverengi yüne geçin 4 sırada kahverengi iple tığla dönerek örün. sünger boblu berenin kulaklığını yapmaya geldik . bütün sıralar bitti. ipi koparmadan şapkayı düz tutun ve kulakları nereye getireceğinizi belirleyin ve o noktadan itibaren ( örneğin 10-12 trabzan dolgu ile aşağıya doğru tığla dönerek doldurun ve her iki kenardan örerken 12 dolgu sayısını eksiltin.3 veya 4 dolgu kalana kadar.

sünger bob şekli vereceğimiz kulaklı şapka modelinin diğer kulağınıda aynı şekilde ip bağlayarak örün.  ve şapkamızın ana yapımı bitti.

daha sonra beyaz, mavi ve siyah yünle sünger bob’un tığ işi motiften yuvarlak gözlerini yapacağız ve şapkaya dikin. kırmızı ipten tığ işi kravat motifini yapın ve dikin. sarı ipten burnunu yapın ve dikin. sünger bob’un burnunun içine elyaf koyup dik durmasını sağladıktan sonra dikebilisiniz.

en sonunda da sarı, beyaz ve kahverengi yünle parçalar koparıp sünger bob beresinin kulaklarının ucuna geçirin ve saç örgü örün .