Rengarenk örgü kazak (anlatımlı)

Ebruli iple yapılmış örgü kazak modeli

Çok şık bir kazak modeli daha.. Daha çok genç kızlarımız için, kot pantolon üzerine spor bir kombin yapabilecekleri bir kazak. Kışın soğuk günlerini, cazibesi ve sıcak renkleri ile sıcacık geçireceksiniz.
Kazakta kullanılan örgü çeşidi çok kolay. Kolaylıkla örebileceğiz.
Kazak yapımında gerekli olan malzemeler :

5 numaralı örgü şişleri
5 numaralı misinalı şiş (yaka için)
Yapılışı :

Kazak yapımına arkadan başlayabiliriz. Örgü şişlerimize 56 ilmek atarak 2+2, yani 2 ters 2 düz lastik örüyoruz. Lastik 7 cm olacak. Kazağı giyecek olan kişiye ölçerek hep ters örgü yani haraşo örmeye devam ediyoruz. Koltok altına geldiğimizde her sırada ve sırasıyla 3+2+1 kol kesimi yapıyoruz. 20 cm daha kol evi yüksekliği için örüp, kazağımızı arkasını tamamlıyoruz.
Aynı işlemleri kazağımızın ön parçasını örerken de tekrarlıyoruz.

Kazağımızın kolları için örgü şişlerimize 38 ilmek atarak, 7 cm 2+2 lastik örüyoruz. Devamında haraşo örgü ile 44 cm (ölçü giyecek kişiye göre değişebilir) devam edip, her sırada ve sırasıyla 3+2+1 olacak şekilde koltuk altı kesimleri yapılır.
Ön, arka ve kolları tamamlanan kazağımızı birbirine dikişle ekliyoruz. Kazağımızın yakası için hem önden hem arkadan misinalı şişlerimiz ile ilmek çıkararak istediğimiz yüksekliğe gelene kadar, yakamızı 2+2 lastik örüp kesiyoruz.